+420 596 614 750

Výroba a akumulace

Bateriová úložiště BESS od kompaktních kabinetů po kontejnery v desítkách MWh

Akumulace není jen doplněk fotovoltaiky. Pro řadu provozů je to samostatné výnosové a provozní aktivum.

  • Energetická optimalizace bez vstupních investic
  • Spotřeba energie jako zdroj zisku
  • Rychlý ekonomický efekt

Z realizace XENIUM

1 MWpinstalovaný výkon FVE
1 552 kWhkapacita BESS

Krompachy, Slovensko

Krompachy – FVE 1 MWp – BESS 1 552 kWh

Jedna z technicky náročnějších realizací XENIUM na starších průmyslových střechách a v podmínkách, kde je klíčová odolnost řešení.

Prohlédnout realizaci

Logika energetického celku

BESS dává smysl pro ekonomiku i jistotu provozu

BESS umožňuje vydělávat na rozdílech cen, snižovat fixní náklady a stabilizovat energii v provozu. Vlastní výrobu, odběr i tržní signály propojuje do jednoho řízeného celku.

  1. 01

    Výroba a odběr objektu

  2. 02

    Vyhodnocení špiček a priorit

  3. 03

    Nabíjení nebo vybíjení BESS

  4. 04

    Stabilnější a lépe řízený provoz

  • Time-shifting: nabíjení při nízkých cenách, využití nebo prodej při špičce.
  • Peak shaving: omezení odběrových špiček, nižší rezervovaná kapacita a fixní platby.
  • Lepší využití FVE: méně nucených prodejů za nízké ceny a více vlastní spotřeby.
  • Flexibilita vůči trhu: SPOT, intraday a podle konfigurace i služby výkonové rovnováhy.
  • Stabilita provozu: záloha kritických technologií a omezení ztrát při výpadku energie.

Time-shifting, peak shaving, lepší využití FVE i flexibilitu vůči trhu navrhujeme podle reálných dat konkrétního areálu — včetně práce s nízkými cenami a zajištění kritického provozu při výpadku.

Návrh z reálných dat

Nejdřív simulace provozu, potom volba výkonu a kapacity

  1. 1

    Sběr dat

    Vyhodnotíme čtvrthodinový průběh spotřeby, vlastní výroby, rezervovanou kapacitu a provozní omezení.

  2. 2

    Model scénářů

    Prověříme práci baterie při špičkách, posunu energie v čase, záloze i flexibilitě.

  3. 3

    Technický návrh

    Zvolíme výkon, kapacitu, umístění, bezpečnostní návaznosti a zapojení do energetiky objektu.

  4. 4

    Ekonomické vyhodnocení

    Dostanete porovnání variant a podklady pro investiční rozhodnutí.

Případová studie

Farma z Vysočiny proměnila energii v další příjem

FVE o výkonu 99 kWp doplnilo úložiště Huawei LUNA 241 (115 kW / 241 kWh) a řízení Volteon VESU+. Energie se podle výroby, spotřeby a cenového signálu ukládá, využívá nebo prodává.

Fotovoltaika
99 kWp
Bateriové úložiště
115 kW / 241 kWh
Řídicí systém
Volteon VESU+
Farma s fotovoltaikou a bateriovým úložištěm

104 946 Kč

čistý přínos za 5 měsíců

45 %

pokrytí spotřeby farmy

2 712 Kč/MWh

rozdíl nákupní a prodejní ceny

~4–6 let

očekávaná návratnost BESS

Výsledek vychází z konkrétního provozu farmy. Přínos BESS se vždy ověřuje podle spotřeby, výroby, cen a nastavení řízení daného objektu.

Zobrazit případovou studii

Výstup z analýzy

Rozhodnutí o BESS stavíme na konkrétních datech

Technické parametry, ekonomika a využití energie v jednom srozumitelném podkladu pro návrh provozu.

Technický návrh

Velikost BESS
215 kWh / 100 kW
Rezerva pro PS
128 kWh / 42 kW
Stávající rez. kapacita
250 kW
Navržená rez. kapacita
200 kW
Počet cyklů / rok
589,6
Prostá návratnost
4,4 roku

Celkové náklady, úspory a výnosy

59 879 EURNáklady
59 879 EURPřínos

55 418 EURcenová optimalizace

4 461 EURdalší přínosy

Analýza využitých přetoků

148 974kWh přetoků
  • 11,5 % využito pro vlastní spotřebu
  • 9,7 % prodáno na spotu
  • 78,0 % nevyužito

Průměrný denní profil (kWh/h)

Odběr – pracovní dnyOdběr – víkendyNabíjeníVybíjení
12080400−2005101520

Porovnání průměrného odběru ve všední dny a o víkendech s průběhem nabíjení a vybíjení baterie.

Navazující řízení VESU+

VESU+ proměňuje volatilitu trhu v řízený provoz BESS

VESU+ propojuje výrobu z FVE, spotřebu objektu, stav baterie a cenové signály. Podle nich volí, kdy energii uložit, využít, nakoupit nebo nabídnout na trh – aby baterie omezovala špičky a pracovala ve správný čas.

  • Predikce spotřeby, výroby z FVE a SPOT cen v 15minutových intervalech.
  • Průběžná aktualizace plánu podle skutečného provozu a stavu baterie.
  • Řízení přetoků, nákupu i prodeje energie v jednom energetickém celku.
Import ze sítěVybití baterieSolární výrobaSpotřebaNabití baterieSPOT cena08:0010:0012:0014:0016:0018:0020:00Ranní vybíjení za170–185 EUR/MWh:primárně spotřeba +prodejProdej přetoků dodistribuce za vysokéspot ceny: 80–100EUR/MWhVyužití FVE naspotřebu + nabíjeníBESS z 0 EUR/MWhProdej přetoků dodistribuce za vysokéspot ceny: 86–90EUR/MWhVybíjení do spotřeby a prodejdo distribuce za nejvyšší ceny182–304 EUR/MWh: čistá úspora+ dodatečný ziskVOLTEON

Varianty a technologie BESS

Jedno řešení, tři provedení a technologie napříč značkami

Kompaktní, kabinetové i kontejnerové úložiště navrhneme podle provozu. Značku vybíráme až potom – podle výsledku simulace, požadovaného výkonu, kapacity a podmínek projektu.

Modulové bateriové úložiště

Přibližně od 20 kWh do 3 MWh

Kompaktní modulová řešení

Pro vnitřní použití i připravené venkovní provedení.

  • Škálovatelná konfigurace podle prostoru a požadované kapacity.
  • Konstrukční řešení se navrhuje s ohledem na požární bezpečnost.
  • Vhodné i pro náročnější podmínky konkrétního provozu.
Kabinetové bateriové úložiště

Přibližně od 100 kWh do 4 MWh

All-in-one kabinetová řešení

Kompaktní technologie s integrovanými provozními prvky.

  • V jednom celku může být baterie, řízení, chlazení, vytápění a bezpečnostní prvky.
  • Vhodné pro rychle realizovatelná a postupně rozšiřitelná řešení.
  • Konfigurace vždy vychází z výkonu, prostoru a provozního scénáře.
Kontejnerové bateriové úložiště XENIUM

Přibližně od 0,5 MWh do 50 MWh

All-in-one kontejnerová řešení

Pro průmyslové a investiční energetické celky.

  • Návrh kapacity, výkonu i infrastruktury se přizpůsobuje konkrétnímu projektu.
  • Součástí může být inženýring pro napěťovou hladinu a podmínky připojení.
  • Zajišťujeme koordinaci dodávky od návrhu po uvedení do provozu.

Technologie a partneři

Varianty lze kombinovat s ověřenými technologiemi

Pracujeme s technologiemi Huawei, Pylontech, Sungrow a Pixii. Nejde o nabídku jedné značky: vhodné provedení a konkrétní technologie vždy skládáme do jednoho návrhu.

Huawei Modulární kabinet BESS LUNA

Huawei

Huawei logo

Výkon, který vydrží

Modulární kabinet BESS LUNA

  • Kapacita 241 kWh a výkon od 108 kW; sestavy více kabinetů lze rozšířit do kapacity několika MWh.
  • Hybridní chlazení pro stabilní provoz a delší životnost technologie.
  • Podpora záložního režimu pro vybrané kritické technologie při výpadku sítě.
  • Záruka až 10 let; konfigurace se volí podle prostoru, výkonu a cíle provozu.
✓Globálně ověřenoTOP 3 světový výrobce
Pylontech Modulární kabinety a kontejnery OMNI

Pylontech

Pylontech logo

Maximální variabilita od indooru po kontejner

Modulární kabinety a kontejnery OMNI

  • Kabinetové provedení od 100 do 417 kWh s výkonem od 50 kW; kontejnerové řešení od 0,5 MWh.
  • Kapalinové chlazení a minimálně 8 500 cyklů s desetiletou zárukou.
  • Škálovatelné řešení pro vnitřní prostory, venkovní kabinet i větší energetický celek.
  • XENIUM zajišťuje návrh, instalaci na klíč, projektovou přípravu a navazující péči.
✓Globálně ověřenoSilné evropské zázemí
Sungrow PowerStack ST 255 / 510

Sungrow

Sungrow logo

Silný poměr cena / výkon

PowerStack ST 255 / 510

  • Kapacita kabinetu 255 nebo 510 kWh, výkon od 125 kW a možnost sestav do několika MWh.
  • Kontejnerové řešení od 5 MWh a výkonu 2,5 MW pro velké energetické celky.
  • Kapalinové chlazení, minimálně 6 500 cyklů a desetiletá záruka.
  • Lze dodat i s funkcí zálohy při výpadku proudu podle konkrétní konfigurace.
✓Globálně ověřenoTOP 3 světový výrobce
Pixii PowerShaper XL-P

Pixii

Pixii logo

Evropská modularita a vysoká flexibilita

PowerShaper XL-P

  • Kapacita kabinetu od 225,4 kWh a výkon od 49,5 do 112 kW.
  • Minimálně 7 600 cyklů, desetiletá záruka a možnost škálování na vyšší MWh.
  • Evropská výroba, lokální podpora výrobce a online commissioning v ceně.
  • Vhodné pro vnitřní i venkovní řešení, kontinuální provoz a vysokou míru modularity.
✓Made in EuropeSilné evropské zázemí

Dva provozní modely

Máme 2 modely spolupráce

Vyberte si podle svého cíle, ne podle technologie.

1

Vlastní investice

— BESS provozuje klient

  • →Klient investuje do BESS a provozuje ji.
  • →XENIUM navrhne optimální konfiguraci.
  • →XENIUM zajistí implementaci řízení, obchodování a optimalizaci.
  • →XENIUM zajišťuje navazující servis.
  • →Klient inkasuje 100 % výnosů z BESS.

→ Maximální výnos, minimální starost

2

BESS jako služba

— BESS provozuje XENIUM

  • →XENIUM poskytne klientovi BESS a zajistí její provoz.
  • →XENIUM zajišťuje implementaci, servis a veškeré služby.
  • →Klient neinvestuje vstupní CAPEX.
  • →Klient získává podíl na výnosech.
  • →Za předem stanovených podmínek je možný pozdější odkup BESS klientem.

→ Nižší výnos, nulové riziko

Orientační model: konkrétní úspora, výnos i návratnost vždy závisí na spotřebě, lokalitě, tarifu, zvolené konfiguraci a aktuálních podmínkách trhu. Před rozhodnutím je ověřujeme simulací konkrétního projektu.

Dlouhodobý provoz

Postaráme se o servis i provoz BESS

  • Monitoring BESS 24/7 a průběžné vyhodnocování provozu.
  • Aktivní management BESS pomocí pokročilého EMS podle provozních priorit.
  • Servisní podpora a výjezdy pro dlouhodobou provozní jistotu.
  • Reporting výkonu, provozu a přínosů pro průběžnou kontrolu výsledku.
  • Pravidelná optimalizace podle aktuálních podmínek provozu; klient řeší výsledek, ne technologii.

Důkaz z praxe

Podobná řešení v reálném provozu

Konkrétní projekty ukazují technický rozsah, provozní přínos i návaznost na další části energetického řešení.

3 realizace, 2 MWp fotovoltaiky a BESS 1 080 kWh

Tři lokality – FVE 2 MWp – BESS 1 080 kWh

Dlouhodobě budovaná důvěra velkého retailového řetězce prověřená na třech lokalitách a rozšířená o bateriové úložiště v upraveném lodním kontejneru.

Zobrazit případovou studii

1 MWp FVE + 1 552 kWh kontejnerové úložiště

Krompachy – FVE 1 MWp – BESS 1 552 kWh

Jedna z technicky náročnějších realizací XENIUM na starších průmyslových střechách a v podmínkách, kde je klíčová odolnost řešení.

Zobrazit případovou studii

192 kWp FVE + 226 kWh baterie + LED osvětlení

Česká republika – FVE 192 kWp – BESS 226 kWh

Energetický systém pro provoz, kde výpadek proudu nesmí zastavit chlazení a ohrozit technologii vakuové kalírny.

Zobrazit případovou studii

Klíčové vlastnosti

Vlastnosti, které ovlivňují provoz, výsledky i návratnost

01

Velikost baterie ověřená simulací

Kapacitu a výkon neurčujeme katalogovým odhadem. Modelujeme spotřebu, výrobu, rezervovanou kapacitu, cenový profil a očekávaný počet cyklů, aby doporučená varianta odpovídala skutečnému provozu.

02

Rozsah od kompaktního systému po kontejnery

Portfolio pokrývá kompaktní baterie, kabinetová řešení i velké kontejnerové celky. V podkladech se rozsah pohybuje přibližně od 20 kWh až po projekty v desítkách MWh.

03

Více provozních přínosů v jednom zařízení

BESS může zvyšovat využití vlastní výroby, omezovat výkonové špičky, pracovat s rezervovanou kapacitou, posouvat energii v čase a podle vhodného modelu poskytovat flexibilitu.

04

Technologie vybíraná podle aplikace

Podklady porovnávají kabinetová řešení Huawei, Pylontech, Sungrow a Pixii s rozdílným výkonem, kapacitou a počtem cyklů. Volba výrobce proto následuje až po určení provozního scénáře.

05

Vlastní investice nebo baterie jako služba

Projekt lze připravit jako vlastní aktivum klienta nebo jako službu bez počátečního nákupu technologie. Vhodný model se posuzuje společně s technickým návrhem a ekonomikou.

Oblasti použití

Přehled aplikací a scénářů nasazení

Typické oblasti využití

  • průmyslové provozy se špičkami odběru
  • firmy s vlastní FVE a potřebou vyšší soběstačnosti
  • investoři do flexibilitních a výnosových aktiv
  • záložní a ostrovní režimy pro kritické technologie

Technické parametry

Přehled důležitých specifikací

kapacitní rozsah

od desítek kWh po desítky MWh

provozní režimy

peak shaving, time shifting, záloha, flexibilita

vstup projektu

data o spotřebě, výrobě a cenovém profilu

návazná řešení

EMS VESU+, FVE, PPA, servis a monitoring

Poptávka produktu

Chcete technické informace, cenovou nabídku nebo konzultaci?

Pošlete nám základní zadání. Připravíme další postup, cenový rámec nebo návrh vhodného řešení pro váš provoz.

Související produkty

Energetický management VESU+

Prediktivní řízení pomáhá využít kapacitu baterie podle spotřeby, výroby a cenových signálů.

Zobrazit detail

Fotovoltaické elektrárny

Propojte akumulaci s vlastní výrobou a zvyšte využití energie přímo v areálu.

Zobrazit detail

Navazující krok

Technologie fungují nejlépe jako promyšlený celek